Co to jest carving?

2009-01-26 10:37

Carving to nowy styl w narciarstwie. Jest łatwy i bardzo atrakcyjny, nie tylko dla osób, które na nartach jeżdżą od wielu lat. Także dla początkujących.

Carving wykorzystuje nową generację nart: bardziej taliowanych, z wyraźnie poszerzonymi przodami i tyłami oraz zwężeniem pod stopą. Taki kształt nart powoduje, że prowadzone po łuku właściwie 'same' jadą.


Skąd się wziął carving?

Wysokie góry, lodowce, rozbudowana infrastruktura, szybkie wyciągi, brak kolejek, ogromna ilość szerokich, długich i perfekcyjnie przygotowanych tras narciarskich. Wszystkie te elementy pozwalają na całkowicie inną jazdę na nartach. Jazdę długimi gigantycznymi skrętami. Jazdę szybką - a kontrolowaną.Cywilizacja narciarska w świecie zmieniła się. Rozwijała się głównie technika korzystania z walorów gór. Powstawały nowe kompleksy wyciągowe, hotelowe, odnowa biologiczna. Nowe rodzaje śniegów, utwardzanie tras, itd. Oczywiście zmiany te pociągnęły za sobą zmiany stylu jazdy na nartach. Zwiększyła się szybkość jazdy, pociągając za sobą zmianę techniki wykonywania skrętów.

Narciarstwo i sposób z jego korzystania należy maksymalnie upraszczać, a jego styl i obowiązujące w nim normy zachowania dopasowywać do aktualnie obowiązującej mody i stylu bycia.

Carving to nowa moda, nowy styl bycia. Jego ekstremalna forma kreuje wygląd i sposób zachowania się jej zwolenników. Ale carving, to nie tylko ekstremalnie wykonywane skręty z biodrem ocierającym się o śnieg. To przede wszystkim szeroka gama nowych, zmodyfikowanych technicznie i geometrycznie nart, powstałych na skutek wieloletnich prac konstruktorów, praktyków i teoretyków narciarstwa. Zmieniona konstrukcja nart ułatwia wykonywanie skrętów. Zwiększa komfort jazdy i możliwości stosowania nowych, nie znanych dotychczas technik narciarskich. (Ogorzałek, Szczęsny 2002).

Powrót