Jak dobrać sprzęt narciarski

2009-01-26 10:33

NARTY
Dzieci swoją przygodę narciarską mogą zacząć już w wieku 4 lat! Dla nich polecamy najkrótsze narty (oczywiście taliowane) jakie znajdują się na rynku (kolorowe z rysunkami, w kwiatuszki, misie, krówki.....:). Dla starszych dzieci najlepszym rozwiązaniem będą narty z grupy 'Junior' (większość znanych producentów nart ma takie w swojej ofercie). Długość: dla dzieci początkujących 10 cm krótsze od wzrostu, dla dzieci jeżdżących można dobrać nieco dłuższe, ale nie przekraczające ich wzrostu. Początkujące kobiety powinny dobrać sobie narty 10-15 cm krótsze od wzrostu z grupy Lady lub Allround (narty z tych grup są miękkie, łatwe w prowadzeniu - przeznaczone dla osób początkujących i jeżdżących rekreacyjnie). Początkującym mężczyznom polecamy narty 10-15 cm krótsze od wzrostu z grupy Allround.

BUTY
Buty powinny być przede wszystkim wygodne. Tak to podstawa. Kiedy idziemy do sklepu po nowe buty - załóżmy skarpety narciarskie. But narciarski nie powinien być w żadnym wypadku za duży...!!! Wiele osób kupuje buty o numer większe (szczególnie dotyczy to dzieci) - tak, żeby wystarczyły na kilka sezonów - to błąd...! W za dużych butach jazda jest zupełnie nie efektywna, nauka jazdy staje się trudniejsza i dłuższa, co może prowadzić do zniechęcenia i rezygnacji z tak wspaniałego sportu, jakim jest narciarstwo! Dopasowanie buta jest bardzo ważne, bo to poprzez jego skorupę nasza noga steruje nartą. Więc gdy pojawi się choć mały luz, kontakt nogi z nartą znacznie się zaciera. Dlatego but powinien być idealnie dopasowany do naszej stopy. Ważną rzeczą są także klamry. To dzięki nim regulacja, dopasowanie buta do nogi jest bardziej precyzyjne. Dlatego im więcej klamer posiada but tym lepiej. Oczywiście buty przeznaczone dla początkujących dzieci mają tylko jedną, góra dwie klamry (tu wielkiej precyzji nie potrzeba), a buty dla zawodników nawet pięć.

Podczas pobytu w sklepie dokładnie przymierzajmy buty - załóżmy narciarskie skarpety, zapnijmy wszystkie klamry, poruszajmy stopami... nie mają prawa wystąpić jakiekolwiek uciski punktowe. Stopa, a szczególnie pięta nie ma prawa ruszać się w bucie. Palce powinny mieć swobodę ruchu. Ważną rzeczą jest jest sztywność buta (flex). Dla początkujących i jeżdżących rekreacyjnie buty nie powinny być za twarde. Skala zaczyna się mniej więcej od 30 (dzieci) do 150 (zawodnicy).

WIĄZANIA
Wiązanie łączy but z nartą. Pośredniczy w przenoszeniu wszelkich ruchów - które wykonujemy - bezpośrednio do narty. Dlatego (wiązania) muszą być dobrze dopasowane i wyregulowane. Wszystkie zjazdowe wiązania sa bezpiecznikowe - czyli posiadają mechanizm wypinający but z narty. Regulacja polega na ustawieniu 'śrubokrętem' odpowiedniej siły wypięcia. Ustawienie to jest bardzo ważne. Siłę wypięcia dostosowuje się do swojej wagi, umiejętności a przede wszystkim do stylu (sposobu) jazdy. Jeżeli jeździmy łagodnie (rekreacyjnie) siła wypięcia nie musi być duża. Natomiast przy jeździe agresywnej (sportowej) wiązania musimy trochę 'przykręcić'. Ustawienia typu - przykręcenie wiązania do narty oraz dopasowanie do buta pozostawmy serwisom. Z resztą większość producentów proponuje deski już z wiązaniami - także nie ma z tym problemu. Zostaje nam tylko regulacja. Dodatkowym elementem, który łączy się z tematem wiązań są płyty. Przykręca się je pod wiązania. Co one dają...? W jeździe techniką cięta dzięki nim mamy możliwość większego pochylenia się do środka skrętu (zejście nisko nad śnieg) bez niebezpieczeństwa zahaczenia skorupą buta o śnieg.

KIJKI
Kijki narciarskie muszą być lekkie, sprężyste i wytrzymałe. Środek ciężkości kijka powinien znajdować się jak najbliżej rączki. Jaka powinna być długość kijków... Dobrze dobrany kijek (po wbiciu w śnieg) jest wtedy, gdy ramię i przedramię tworzą kąt prosty. Dlatego, gdy wybieramy kijki w sklepie - musimy złapać je pod śnieżynki czyli 'do góry nogami' - mamy wtedy realną długość kija jak po wbiciu w śnieg.

STRÓJ, UBRANIE
Technologia w dziedzinie ubioru narciarskiego poszła bardzo do przodu w ostatnich latach. Narciarze maja możliwość jazdy w bardzo ciężkich warunkach pogodowych nie narażając się na zmarznięcie, przemoczenie czy przegrzanie. Materiały wierzchnie (kurtki, spodnie) wytwarzane są z materiałów membranowych, które s nieprzemakalne, oddychają (przepuszczają wilgoć na zewnątrz), są nieprzewiewne, utrzymują odpowiednia temperaturę. Jednym z takich materiałów jest np. GoreTex®. Każdy producent ma swoje opatentowane membrany występujące pod różnymi nazwami. Pod ubranie zewnętrzne dobrze założyć (gdy jest zimno) golf - bluzę z Polartec'u. Zapewni nam to utrzymanie ciepła. Pod spód zakładamy tzw. 'sucha' bieliznę. Ma ona za zadanie zabierać pot i przenosić go do warstw wierzchnich. Taki zestaw ciuchów narciarskich zapewni nam pełen komfort przy -10 jak i przy +10°C

GOGLE,OKULARY
Ważne, aby kupować gogle z szybkami rozjaśniającymi i wyostrzającymi kontury czyli np. żółtymi, pomarańczowymi lub niebieskimi. Gdy przyjdzie nam jeździć we mgle - docenimy ten drobny szczegół. Kiedy mamy słoneczko za oknem warto, wychodząc na stok, zabrać okluary. To ważna rzecz. W górach słońce szybciej opala (promieniowanie UV jest większe), promienie odbijają się od białego śniegu - nasz wzrok się męczy! Dlatego zaopatrzmy się w dobre narciarskie okulary z filtrem. Takie okulary bez problemu użyjemy również latem (np. na rower).

KASK
Obecnie niezbędnym wyposażeniem narciarza jet kask ochronny. W Polsce, Czechach i wszystkich krajach alpejskich dzieci (do 15 - 18 roku życia) mają obowiązek jeżdżenia w kasku, dorosłym pozostaje wybór – chronić głowę czy nie. Kask musi przylegać do głowy, powinien być tak zbudowany by chronił staw skroniowo – żuchwowy. Ważne by miał zapięcie pod brodą.

Powrót